ADMISSION NOTIFICATION


ND FULL-TIME 3RD LIST

THE FEDERAL POLYTECHNIC, ILARO

2019/2020 ADMISSIONS

PAYMENT OF ACCEPTANCE FEE

ALL CANDIDATES OFFERED ADMISSION IN THE 2019/2020 SESSION FOR FULL TIME NATIONAL DIPLOMA (ND) PROGRAMMES ARE TO PAY AN ACCEPTANCE FEE OF THIRTY THREE THOUSAND SEVEN HUNDRED NAIRA (N33,700.00) ONLY

REGISTRATION PROCEDURE

CANDIDATES ARE   TO   CHECK   THE   INSTIT

FOR DETAILED INFORMATION ON REGISTRATION PROCEDURE.

N.B

PLEASE NOTE THAT THE DEADLINE FOR THE PAYMENT OF ACCEPTANCE FEE FOR ND FULL TIME THIRD LIST IS

FRIDAY 11TH OCTOBER, 2019

All the candidates should also go to JAMB Website to do the following:

  1. Accept the admission offer.
  2. Print JAMB admission letter.

Print JAMB result.

THE FEDERAL POLYTECHNIC, ILARO

 

2019/2020 PROVISIONAL LIST OF ADMISSIONS: THIRD LIST PROGRAMME: NATIONAL DIPLOMA (FULL TIME)

IN

ACCOUNTANCY

 

S/N

REGISTRATION NO.

NAMES OF CANDIDATES

1.

96865599HB

ABODUNRIN ABIDEEN OLAMILEKAN

2.

96402856DG

ADEOSUN KEHINDE ADEOTI

3.

96478055GB

AGLINGO CHRISTIANAH OLUWATOYIN

4.

96877086EF

ANIDUGBE ROFIAH OLUWATUNMISE

5.

96959048FE

ANIMASHAUN AMINAT AJOKE

6.

96370642GG

BAMIDELE DANIEL OLUWADAMILOLA

7.

96444919EE

EWUMI MOYOSORE MATTHEW

8.

96850550BG

JIMOH SADIAT ADEBOLA

9.

96506616CJ

KWAME DANIEL SUNDAY

10.

96860786FH

OGUNRINDE KEHINDE MICHAEL

11.

96595585GG

SADIQ ADEDOYIN BASIT

12.

96391359JC

SOETAN ADEMOLA GAMALIEL

 

THE FEDERAL POLYTECHNIC, ILARO

2019/2020 PROVISIONAL LIST OF ADMISSIONS: THIRD LIST PROGRAMME: NATIONAL DIPLOMA (FULL TIME)

IN

AGRICULTURAL & BIO-ENVIRONMENTAL ENGINEERING TECH

 

S/N

REGISTRATION NO.

NAMES OF CANDIDATES

1.

96956291IA

ADEDOKUN OLUWADAMILARE DAVID

2.

96961514CI

AFUWAPE SAMUEL AYOMIKUN

3.

96495834HE

AMUSA ADEBOLA OLUWARANTIMI

4.

96962532HI

AZAKAREX PROVIDENCE OSAREDAME

5.

96409298BD

IDOWU MARIAM ADEOTI

6.

96856764JF

OGUNREMI QUDUS OLUWATIMILEYIN

7.

97249620HH

OLUOKUN SAHEED OLADIMEJI

8.

96973387AI

SADIKU IMMODU FATAI

9.

96961468GJ

SALAKO OYEBANJI JAMES

10.

96844823CI

TAIWO BOLUWATIFE AYOMIDE

 

THE FEDERAL POLYTECHNIC, ILARO

2019/2020 PROVISIONAL LIST OF ADMISSIONS: THIRD LIST PROGRAMME: NATIONAL DIPLOMA (FULL TIME)

IN

AGRICULTURAL TECHNOLOGY

 

S/N

REGISTRATION NO.

NAMES OF CANDIDATES

1.

96553460FA

ABDULSALAM NEEMAT IZE

2.

96925079BE

ADEBISI NOAH VICTOR

3.

96906800EG

AKINWUNMI ABIODUN ABDUL-LATEEF

4.

96961718JF

AYANWALE ABDUL BASITH

5.

96843582GF

FAREMI IYABODE JEMEELAT

6.

96641284DA

IBRAHIM ABIKE MARIAM

7.

96392628GI

ISSA AMINAT SHOLA

8.

96903058CA

OMOSANYA NURATU OLASUBOMI

9.

96899299EF

RAHEEM FATIMAH AKOLADE

 

THE FEDERAL POLYTECHNIC, ILARO

2019/2020 PROVISIONAL LIST OF ADMISSIONS: THIRD LIST PROGRAMME: NATIONAL DIPLOMA (FULL TIME)

IN

ARCHITECTURAL TECHNOLOGY

 

S/N

REGISTRATION NO.

NAMES OF CANDIDATES

1.

96853538HD

ABRAHAM SAMAHD NELLY

2.

96871298EG

ADEBOYE OLADIMEJI HASSAN

3.

96865791HH

ADEDAMOLA ABDULATEEF OLAYIWOLA

4.

96883813EA

AHMED TAIWO LATEEF

5.

96559740CI

MEREGWAE EFETOBOR CHRISTOPHER

6.

96621058ID

OLOYEDE LATEEF OLAMIDE

7.

96428094HJ

OMOIGBERALE WISDOM OMOJARDE

8.

96562808DJ

OYE JOSHUA TIMILEHIN

9.

96893772DJ

PHILIPS DAVIES AYOBAMI

 

THE FEDERAL POLYTECHNIC, ILARO

2019/2020 PROVISIONAL LIST OF ADMISSIONS: THIRD LIST PROGRAMME: NATIONAL DIPLOMA (FULL TIME)

IN

ART AND DESIGN

 

S/N

REGISTRATION NO.

NAMES OF CANDIDATES

1.

96962097CF

ADELUSI TAOFEEK OPEYEMI

2.

96565139DA

ADEONA VICTOR ADERIBIGBE

3.

96956699CA

ADEWUNMI HABEEB ADEKUNBI

4.

96454496CF

AKANBI AYOMIDE JOHNSON

5.

96858831AF

BALOGUN HABEEB ABIODUN

6.

96962867ED

KUMOYE SULAIMON ABIOLA

7.

96961037AE

OGUNDIPE IDOWU SAMUEL

8.

96978766HA

OGUNKUNLE OLADAYO ODUNAYO

9.

96546432IF

OLATINWO DANIEL OPEYEMI

10.

97175379II

OYEBANJI OLUWASEGUN FIKAYO

11.

96606887BD

RASHEED OREOLUWA OLOLADE

12.

96388874HI

TAIWO OLUWASEYI TEMITOPE

13.

96394461AB

YUSUF RAMON OLAMILEKAN

 

THE FEDERAL POLYTECHNIC, ILARO 2019/2020 PROVISIONAL LIST OF ADMISSIONS: THIRD LIST

PROGRAMME: NATIONAL DIPLOMA (FULL TIME)

IN

BANKING AND FINANCE

 

S/N

REGISTRATION NO.

NAMES OF CANDIDATES

1.

96868085IC

ADENIRAN NOAH OPEYEMI

2.

96915702BF

ADIO MARIAM ADEPEJU

3.

96912379JA

AINA FUNMILOLA MERCY

4.

96962112HH

AKALA EZEKIEL OLUWASEGUN

5.

96532967DB

BALOGUN FAWAZ OPEYEMI

6.

96965038CJ

ODUFUYE TEMITOPE JOSEPHINE

7.

95079867FE

OTUECHERE OKECHUKWU CALEB

8.

96400993JG

PHILIP MOSES OLAREWAJU

9.

96911079BD

TAIWO BLESSING AYOMIDE

10.

96620660BG

TIJANI TOHEEB OYETORO

 

THE FEDERAL POLYTECHNIC, ILARO

2019/2020 PROVISIONAL LIST OF ADMISSIONS: THIRD LIST PROGRAMME: NATIONAL DIPLOMA (FULL TIME)

IN

BUILDING TECHNOLOGY

 

S/N

REGISTRATION NO.

NAMES OF CANDIDATES

1.

96628284DG

ADEGBE QUAREEB OLAMILEKAN

2.

96961868DD

BAMGBOSE SAHEED ADEBAYO

3.

96925510HJ

KOLAWOLE ODUNLAMI MUSILIU

4.

96388663DC

OLOWOYO TOLUWANI TANTOLUWA

5.

96895061FC

ONASANYA AYOMIDE EMMANUEL

 

THE FEDERAL POLYTECHNIC, ILARO

2019/2020 PROVISIONAL LIST OF ADMISSIONS: THIRD LIST PROGRAMME: NATIONAL DIPLOMA (FULL TIME)

IN

BUSINESS ADMINISTRATION & MANAGEMENT

 

S/N

REGISTRATION NO.

NAMES OF CANDIDATES

1.

96849777AH

AKANDE MUSTOPHA DAMILOLA

2.

96401353ID

AYINDE SAMUEL MAYOWA

3.

96390807AC

EGUNJOBI AYOMIDE BECKY

4.

97159782CI

IYANDA TOLANI GRACE

5.

96958333GF

JEGEDE GAFAR GBOLAHAN

6.

96845281BC

KELANI UTHMAN ADEBAYO

7.

96970032IC

MUHAMMED ALIU ADAMS

8.

96433887GD

OBIDIKA OLAWATIMILEYIN CHIDINMA

9.

96597501EB

OKUOYE DAMILOLA EBUNOLUWA

 

THE FEDERAL POLYTECHNIC, ILARO

2019/2020 PROVISIONAL LIST OF ADMISSIONS: THIRD LIST PROGRAMME: NATIONAL DIPLOMA (FULL TIME)

IN

CIVIL ENGINEERING TECHNOLOGY

 

S/N

REGISTRATION NO.

NAMES OF CANDIDATES

1.

96854101DD

ADEMUYIWA SEGUN BOLUWATIFE

 

THE FEDERAL POLYTECHNIC, ILARO

2019/2020 PROVISIONAL LIST OF ADMISSIONS: THIRD LIST PROGRAMME: NATIONAL DIPLOMA (FULL TIME)

IN

COMPUTER ENGINEERING

 

S/N

REGISTRATION NO.

NAMES OF CANDIDATES

1.

96975262AJ

ADEFENWA ADENIYI OKIKIOLA

2.

96909816BJ

ADEKOYA OLATOLOKIKI AYOMIDE

3.

96411771GD

ADELEKE DANIEL VICTOR

4.

96852785AE

AJAO BAZEET OLAJIDE

5.

96934518CB

BAKARE AYOMIDE DAMILARE

6.

96907797GC

LAWRENCE SAMUEL OLUWAFEMI

7.

96950756AB

MICHAEL DANIEL AYOBAMI

8.

96915005GJ

MMEHIBE CHINONSO VICTOR

9.

96894832GA

MOJEED SIMBIAT ABISOLA

10.

96958564FB

OLAJIDE UTHMAN OLAMILEKAN

11.

96856760BA

ORIYOMI PRECIOUS OLANREWAJU

12.

96659890IE

YUSUF MURITALA OLAITAN

 

THE FEDERAL POLYTECHNIC, ILARO

2019/2020 PROVISIONAL LIST OF ADMISSIONS: THIRD LIST PROGRAMME: NATIONAL DIPLOMA (FULL TIME)

IN

COMPUTER SCIENCE

 

S/N

REGISTRATION NO.

NAMES OF CANDIDATES

1.

96973254BJ

AWONIYI JOSHUA TEMITOPE

2.

96602019GH

GODWIN SUNDAY GABRIEL

3.

96429490GC

IBRAHIM AHMOD AGBOLUAJE

4.

96923456DD

JOSEPH DANIEL EMMANUEL

5.

96875302GC

ODUSAN OREOLUWA OLUWASEMINIRERE

6.

96962036BE

OLAKANMI OLAOLUWA OLABIYI

7.

96473035IG

THOMAS AYOKUNLE

 

THE FEDERAL POLYTECHNIC, ILARO

2019/2020 PROVISIONAL LIST OF ADMISSIONS: THIRD LIST PROGRAMME: NATIONAL DIPLOMA (FULL TIME)

IN

ELECTRICAL/ELECTRONICS ENGINEERING

 

S/N

REGISTRATION NO.

NAMES OF CANDIDATES

1.

96394044II

ADEDEJI ABEEB ADEYEMI

2.

96956027JG

AJIBOLA FAHEESOL OPEYEMI

3.

96958772AJ

AJIBOYE STEPHEN OLAWALE

4.

96960879JA

BAMGBOSE AYOMIDE SAMUEL

5.

96967036EJ

JOHN JULIUS ADEIZA

6.

97022542IA

OYEDE MUHAMMED TAIWO

 

THE FEDERAL POLYTECHNIC, ILARO

2019/2020 PROVISIONAL LIST OF ADMISSIONS: THIRD LIST PROGRAMME: NATIONAL DIPLOMA (FULL TIME)

IN

ESTATE MANAGEMENT AND VALUATION

 

S/N

REGISTRATION NO.

NAMES OF CANDIDATES

1.

96655857FI

ADEWALE WASIU ADEDAYO

2.

96961613CC

AKINODE TUNDE ELIJAH

3.

96884573II

OLUFUNWA OLUWASEGUN OKIKIOLUWA

 

THE FEDERAL POLYTECHNIC, ILARO

2019/2020 PROVISIONAL LIST OF ADMISSIONS: THIRD LIST PROGRAMME: NATIONAL DIPLOMA (FULL TIME)

IN

FOOD TECHNOLOGY

 

S/N

REGISTRATION NO.

NAMES OF CANDIDATES

1.

96918074HH

ABIODUN JESUFERANMI PEACE

2.

96959808AF

AJIBOWU MORUFAT TITILAYO

3.

96959918GD

BALOGUN AZEEZAT OPEYEMI

4.

96854307JE

DAVID PELUMI AYO

5.

96875543BI

FATUKASI JANET AYOBAMIDELE.

6.

96988281ED

ORESANYA IDRIS OLAREWAJU

7.

96971267GD

TAIWO HANNAH TEMIDAYO

 

THE FEDERAL POLYTECHNIC, ILARO

2019/2020 PROVISIONAL LIST OF ADMISSIONS: THIRD LIST PROGRAMME: NATIONAL DIPLOMA (FULL TIME)

IN

HOSPITALITY MANAGEMENT

 

S/N

REGISTRATION NO.

NAMES OF CANDIDATES

1.

96496725CA

ADEBAYO MUJIDAT OLUWASEFUNMI

2.

96440322GB

ADEDAYO ZAINAB MORENIKE

3.

97177385IE

AGBOKEYE OLUWATIMILEHIN VINCENT

4.

96959614AF

AJAYI OLUWAPELUMI OLAFIMIHAN

5.

96963276HH

ALASE JUSTINAH OLUWAPELUMI

6.

96963059EJ

MOBOLAJI TAIWO OLUWADAMILARE

7.

96556527GE

MOROHUNDIYA RACHEAL ADETUTU

8.

96913876GB

MORONKEJI MARGARET OPEYEMI

9.

96962028DI

MUSTAPHA SOFIAT AYOMIDE

10.

96958954EF

OLADAPO OLADIWURA OREOLUWA

11.

96961086FB

OLADIPUPO QUDUS ADEOLA

 

THE FEDERAL POLYTECHNIC, ILARO

2019/2020 PROVISIONAL LIST OF ADMISSIONS: THIRD LIST PROGRAMME: NATIONAL DIPLOMA (FULL TIME)

IN

INSURANCE

 

S/N

REGISTRATION NO.

NAMES OF CANDIDATES

1.

96924182IG

ABDULLAHI BOLAJI KABIRU

2.

96427904GH

ADEREMI RASHIDAT OYINDAMOLA

3.

96957877HF

AJAYI CAROLINE TEMILADE

4.

96460033AB

AKANJI OLAREWAJU ADEBAYO

5.

96424353FA

ALAUSA AISHAT ADENIKE.

6.

96957836AE

BABATUNDE FLORENCE ENITAN

7.

96390910IB

EWEJE AWULAT AYOBAMI

8.

96869272BD

FALOMO EMMANUEL OLUWAYANMIFE

9.

96956755EG

IDOWU BLESSING BOLUWATIFE

10.

96963073AH

KEHINDE OLATUNDE AYOMIDE

11.

96967521EJ

OGUDU DORCAS OLUWAFUNMILAYO

12.

96408356CG

OGUN BOLUWATIFE KEMISOLA

13.

96866598IB

OGUNGBE VICTOR ADEWALE

14.

96971490HD

OJEWUNMI FEYIKEMI RHODAH

15.

96557452AF

OLAJIDE FOLASHADE OYINDAMOLA

16.

96966918BF

OLANREWAJU EMMANUEL ABIODUN

17.

96409326CG

POJO DAMILOLA ABIGEAL

18.

96638610AB

SEKONI OMOSALEWA ROFIAT

19.

96965070DA

TAIWO QUDUS BABATUNDE

 

THE FEDERAL POLYTECHNIC, ILARO 2019/2020 PROVISIONAL LIST OF ADMISSIONS: THIRD LIST

PROGRAMME: NATIONAL DIPLOMA (FULL TIME)

IN

LEISURE & TOURISM

 

S/N

REGISTRATION NO.

NAMES OF CANDIDATES

1.

96962517CG

ABIONA OLUWATIMILEYIN SAMSON

2.

96981519FG

ABOABA CALEB OLUWADARA

3.

97221253BC

ANIMASAHUN KAOSARAT BISI

4.

96953426EC

AYENI FAITH ABOSEDE

5.

97183874BH

BELLO ZAINAB OIZA

6.

96949539GD

KINIKANWO GODFULFILL CHIZEBUDU

7.

96959867CC

MOROHUNDIYA SAMSON OLUWATOSIN

8.

96846507CA

ODESANYA KAYODE AMOS

9.

96958138GI

ODUNAYO INAYATULAHI ADEREMI

10.

96581567CC

OLASUNKANMI NOFISAT ADERONKE

11.

96958556HF

SAMUEL ELIZABETH ADEOLA

12.

96848064AF

SANUSI RASHEEDAT ABOSEDE

 

THE FEDERAL POLYTECHNIC, ILARO

2019/2020 PROVISIONAL LIST OF ADMISSIONS: THIRD LIST PROGRAMME: NATIONAL DIPLOMA (FULL TIME)

IN

LIBRARY AND INFORMATION SCIENCE

 

S/N

REGISTRATION NO.

NAMES OF CANDIDATES

1.

96962565HG

ADEBAYO TIMOTHY IYANU

2.

96398925JC

AMOSUN ADEOLA ZAINAB

3.

96860553HH

AYODELE PHILIP OLUWASEYI

4.

96970125JE

EMMANUEL SUNDAY OBINNA

5.

96969763BG

FAKAYEJO ADEOLA ADURAGBEMI

6.

96609606AE

NOME GLORIA DAMILOLA

7.

96930097JC

OBANIYI PRECIOUS FAITH

8.

96973661FJ

OGBERA OLUWASEYI BENJAMIN

9.

96888354JE

OJO PELUMI ADURAGBEMI

10.

96958829DC

OKWARA CHIKA ETHAN

11.

96961767EF

OLADEJO STEPHEN OLADEJI

12.

96959030BB

OLUWOYE STEPHEN OLUWASEGUN

 

THE FEDERAL POLYTECHNIC, ILARO

2019/2020 PROVISIONAL LIST OF ADMISSIONS: THIRD LIST PROGRAMME: NATIONAL DIPLOMA (FULL TIME)

IN

MARKETING

 

S/N

REGISTRATION NO.

NAMES OF CANDIDATES

1.

96961888HA

ADEBAYO TAIWO DEBORAH

2.

96965421EE

ADEBAYO YASIRAT AJOKE

3.

96961260BE

ADEOGUN ADEBIYI RUFUS

4.

96965439IH

ADEYEMI AL-AMEEN ADEDOYIN

5.

97151975HC

AKOR GIDEON OJOAJOGWU

6.

96843554FC

BODUDE OLAMIDE BUKOLA

7.

96407469GI

IBIDUNNI YUSSUF OLANSILE

8.

96956789EB

IDOWU ABDULBASIT OLAWALE

9.

96916895CF

OBOSHI NGOZI HELEN

10.

96953637II

OGUNDELE ANU JOSEPH

11.

96911349HG

OLANIYAN TAIBAT MONISOLA

12.

96855296DH

OLUSANYA TOLUWALOPE AZEEZAT

13.

96963292CJ

SALAKO MALIK TEMITOPE

14.

96396128EE

SALAMI ALIMOT OKE

 

THE FEDERAL POLYTECHNIC, ILARO

2019/2020 PROVISIONAL LIST OF ADMISSIONS: THIRD LIST PROGRAMME: NATIONAL DIPLOMA (FULL TIME)

IN

MECHANICAL ENGINEERING TECHNOLOGY

 

S/N

REGISTRATION NO.

NAMES OF CANDIDATES

1.

96961046HE

ADEDEJI OMOBOLANLE FAIDAT

2.

96912050BA

ADEGBITE JOSHUA OLUWASEUN

3.

96464811CD

ADENIYI ADEBAYO STEPHEN

4.

96885557EG

ADEYEMO TOLUWALOPE SAMUEL

5.

96959780IJ

AWOSIKA PETER ANUOLUWAPO

6.

96891326AF

AYINLA IFEOLUWA DANIEL

7.

96917045GA

BASHIRU IDOWU SUNKANMI

8.

96971961BI

DUROJAYE OLUWATIMILEYIN KAZEEM

9.

96957799BI

FAGBOHUN MUKAILA JACOB

10.

96597042GA

HARUNA TAJUDEEN GBEMINIYI

11.

96913668AG

IDOWU RICHARD OLUWABUNMI

12.

96891368HD

ILEYEMI TIMILEYIN SAMUEL

13.

96849037JD

ISMAIL OLUWATOSIN ABDUL-RAHMAN

14.

96459739BA

JESUJEBE IDOWU PAUL

15.

96400376AH

MOSES EMMANUEL OPEYEMI

16.

96416396FJ

ODOFIN ABDULRAHMON OLAMILEKAN

17.

96849501FJ

OKE OLUWADUROTIMI SAMUEL

18.

96443382JG

OLADIPUPO WAREES AKINKUNMI

19.

96878751JE

OLUWOLE PRAISE ISEOLUWA

20.

96392443EB

OMOLAGBA OLAMIDE JOEL

21.

96519526AC

SONEYE IBRAHIM ADEYINKA

22.

96963441GH

TALABI ESTHER JESUTOFUNMI

23.

96926781EJ

TELLA EBENEZER OLUWATIMILEYIN

24.

96630676DI

TORIOLA JOHN AYOMIDE

 

THE FEDERAL POLYTECHNIC, ILARO

2019/2020 PROVISIONAL LIST OF ADMISSIONS: THIRD LIST PROGRAMME: NATIONAL DIPLOMA (FULL TIME)

IN

MUSIC TECHNOLOGY

 

S/N

REGISTRATION NO.

NAMES OF CANDIDATES

1.

96454551FE

ADELU DEBORAH OLUWATOSIN

2.

96443342CC

ADENIJI ADERINSOLA OLUWATEMILORUN

3.

96958814HH

IDOWU ELIZABETH OLUWAFUNKE

 

THE FEDERAL POLYTECHNIC, ILARO

2019/2020 PROVISIONAL LIST OF ADMISSIONS: THIRD LIST PROGRAMME: NATIONAL DIPLOMA (FULL TIME)

IN

NUTRITION AND DIETETICS

 

S/N

REGISTRATION NO.

NAMES OF CANDIDATES

1.

96959528GJ

ADELEYE DEBORAH ARIKE

2.

96591677FD

ANIMASHAUN TOFUNMI MISTURA

3.

96819627FD

IBIWOYE DAMILOLA EZEKIEL

4.

96872572AH

LAMBO ROSELINE BOLUWATIFE

5.

96629058EC

OLAIYA ADESHOLA ABIOLA

6.

96957073GC

OLUWASOLA ABIGEAL BAYODE

7.

96849506EE

SOWUNMI ABASS OLOLADE

 

THE FEDERAL POLYTECHNIC, ILARO

2019/2020 PROVISIONAL LIST OF ADMISSIONS: THIRD LIST PROGRAMME: NATIONAL DIPLOMA (FULL TIME)

IN

OFFICE TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

 

S/N

REGISTRATION NO.

NAMES OF CANDIDATES

1.

96622571AG

ABIODUN ANUOLUWAPO TITILAYO

2.

96957063JC

ADEGBODU ALIAT ADEYINKA

3.

96627646BA

AYOWOLE IFEOLUWA DEBORAH

4.

96964171BB

AZEEZ ABDULLAHI OPEYEMI

5.

96629214FJ

ISMAIL ZAINAB OMOWUMI

6.

96970005GG

LASISI RASHIDAT OLUWAFUNMILAYO

7.

96894614DF

ODUNOYE MICHEAL OPEYEMI

8.

96941058JC

OGUNTADE KAYODE EZEKIEL

9.

96593142CD

OKEANU NKIRUKA GLADYS

10.

96874554HF

OLUWASANU ISAIAH BABATUNDE

11.

96921291CJ

TIMOTHY BLESSING RUTH

12.

96402306DH

ZANNU HANNAH OVIAVOH

 

THE FEDERAL POLYTECHNIC, ILARO

2019/2020 PROVISIONAL LIST OF ADMISSIONS: THIRD LIST PROGRAMME: NATIONAL DIPLOMA (FULL TIME)

IN

PUBLIC ADMINISTRATION

 

S/N

REGISTRATION NO.

NAMES OF CANDIDATES

1.

96927262GB

ADEGBOYEGA TAIWO MICHAEL

2.

97173254GB

ADEGOKE MARTINS OPEOLUWA

3.

96884077CE

ADEOGUN TUNDE SAMUEL

4.

96407507FB

ADEOSUN KAOSARAT TEMITOPE

5.

96974240GI

ADEYEMI MOYINOLUWA ESTHER

6.

96916093AG

AJAYI RACHEAL SENAMI

7.

97183644CI

AWOJOBI BLESSING RUTH

8.

97179644JH

AWOJOBI ESTHER OLUWASEYI

9.

96973195AC

AZUIBE NKEIRU PRECILLIA

10.

96403485IJ

BALOGUN OLUWATOSIN EMMANUEL

11.

96922729IA

BOROKINNI BOLUWATIFE TEMILOLA

12.

96926729BB

ELEGBEDE FLORENCE BLESSING

13.

96948784JH

JOHNSON ALICE MORENIKEJI

14.

96437621BG

LAWAL TAIWO AISHAT

15.

96397972EB

OJEDIRAN WASIU OLAMIDE

16.

96591607GJ

OLANREWAJU OLAIDE AYOMIKUN

17.

96914756EA

OLAOLUWAKINTAN VICTOR OLAMIPOSI

18.

96963176IG

OLUJIMI DAMILOLA EMMANUEL

19.

96971423IA

OLUSEGUN PAUL FESTUS

20.

96914524FH

OYEPEJU ABIGEAL ADURAGBEMI

21.

96847503DJ

SANNI FAISOL OLAYINKA

22.

96873298GA

SHOTUNDE QUADRI OLAMILEKAN

23.

96973709BC

TIJANI ABAYOMI MUBARAK

 

THE FEDERAL POLYTECHNIC, ILARO

2019/2020 PROVISIONAL LIST OF ADMISSIONS: THIRD LIST PROGRAMME: NATIONAL DIPLOMA (FULL TIME)

IN

STATISTICS

 

S/N

REGISTRATION NO.

NAMES OF CANDIDATES

1.

96866586CA

ADEBISI ELIJAH OBAFEMI

2.

96867555CD

ADENLE FAWAZ IFEDOLAPO

3.

96951310IF

ADENLE MONSURAT ARINOLA

4.

96980068EE

AFOLABI TAIWO EMMANUEL

5.

96557116ED

AKINTEYE SEGUN MOSES

6.

96927916DJ

AMUSAN ESTHER FISAYO

7.

97511213CI

CHIMEZIE EMMANUEL CHINAZA

8.

96919970BF

CHUKWUZOR DAVID CHUKWUEBUKA

9.

96943854EG

CLEMENT PAUL AKERE

10.

96856071EA

IDOWU OLADELE SUNDAY

11.

96957813HD

IDOWU RACHEAL ANUOLUWAPO

12.

96956252AD

JAMIU BASIRAT AJOKE

13.

96927626DG

JERRY COLLINS STEPHEN

14.

96629801EE

KAYODE ABOLANLE ABIDEMI

15.

96877342FD

MICHAEL BABATUNDE OLUWADAMILARE

16.

96846773JF

OPEISA OLUWAKEMI ESTHER

17.

96911887BE

ORUNSOLU SULTAN ABIOLA

18.

96413175CC

OYETORO ODUNAYO OLUWATOSIN

19.

96436560JF

SHOFELA AFEEZ OLANREWAJU

20.

96543847IA

SODIQ LAWAL

 

THE FEDERAL POLYTECHNIC, ILARO

2019/2020 PROVISIONAL LIST OF ADMISSIONS: THIRD LIST PROGRAMME: NATIONAL DIPLOMA (ND FULL TIME)

IN

SCIENCE LABORATARY TECHNOLOGY

 

SN

JAMB REG. NO.

CANDIDATE NAME

1.

97194671CE

ABDULAWWAL MARDATALLAH ADERINOLA

2.

96968342BB

ADEBAYO AYOMIDE ABIGEAL

3.

96850564HB

ADEKANMBI OLUWATIMILEYIN TEMITOPE

4.

96961348EB

ADEMOLA ADETOLA OLAMILEKAN

5.

96963708EC

ADEYINKA JELILAT OMOSHOLAPE

6.

96918126BI

AGBO OGECHI RUTH

7.

96957267GC

AJIBADE DEBORAH ADEYINKA

8.

96981264EF

AKINSANYA AYOTOMIWA RACHAEL

9.

96912377JG

ALFRED SAMUEL FEYISHOLA

10.

96972158AJ

ANILELEYE RUQOYYAH AYOBAMI

11.

96895005CG

BALOGUN OMOLOLA FADILAT

12.

96529336GA

BELLO BALIQEES OPEYEMI

13.

96484198GC

BURAIMOH ADESEWA ABIBAT

14.

96555441CE

CHRISTIANA ONYEKACHI NWAKAEGO

15.

96974797EG

FASHINA OLAOLUWA DANIEL

16.

96966672HE

HAMZAT ADEDEJI ISMAIL

17.

96961168JG

MUHAMMAD AWWAL HANIFAH

18.

96957516JB

OGUNDIMU OLUWAGBOTEMI

19.

96899365EB

OGUNNIYI GBENGA DAMILARE

20.

96547951IH

OJO OLAOLUWA ARIYO

21.

96959513BH

OKUNADE MOHAMMED TAOREED

22.

96452181ID

OLASHEU OMOSHALEWA ZULFAH

23.

96988550BC

QUAZEEM TAOFEEQAT OLAIDE

24.

96621567BB

SALAMI REBECCA IBUKUNOLUWA

25.

96508091GG

SANUSI TEMILOLA HIKMAH

26.

96962073JH

SHOMORIN ADEDAMOLA TOSIN

27.

96555087BJ

YAKUB ADAM OLANSHILE

 

THE FEDERAL POLYTECHNIC, ILARO

2019/2020 PROVISIONAL LIST OF ADMISSIONS: THIRD LIST PROGRAMME: NATIONAL DIPLOMA (ND FULL TIME)

IN

QUANTITY SURVEYING

 

SN

JAMB REG. NO.

CANDIDATE NAME

1.

96948687JH

ADEKANML MICHAEL OLUWATOBI

2.

96442451HG

ANJUWON MUSTAPHA BABATUNDE

3.

96878338HC

ISONG IMOLEOLUWA GBEMINIYI

4.

96394313FH

JOLAYEMI ADEMOLA EMMANUEL

5.

96639870AE

KOMOLAFE MUBARAK OLAMILEKAN

6.

96962560JB

OLALEKAN OPEYEMI AYOMIDE

7.

96911113AI

SHOLAGBADE KAZEEM OPEYEMI

8.

96950778DC

SIKIRU RIDWAN IYANU

 

THE FEDERAL POLYTECHNIC, ILARO

2019/2020 PROVISIONAL LIST OF ADMISSIONS: THIRD LIST PROGRAMME: NATIONAL DIPLOMA (ND FULL TIME)

IN

TRANSPORTATION PLANING AND MANAGEMENT

 

SN

JAMB REG. NO.

CANDIDATE NAME

1.

96391950GF

ADEGUNWA SODIQ OWOLABI

2.

96961916ID

ADELEYE OLUWABUSAYOMI RACHEAL

3.

96886317JE

ADESOYE ABASS OPEOLUWA

4.

96891869CF

AKANNI FATIMA OLUWATOYIN

5.

96956120BB

AKINBOLU AMOKE MARIAM

6.

96626965BG

ALABEDE KEHINDE JUDAH

7.

96448408FD

OBIKOYA SAMUEL OLUWAGBEMIGA

8.

96886830BA

OLAOMO DAVID

9.

96464941CB

ONIFADE ABEKE OLUWASEYI

 

THE FEDERAL POLYTECHNIC, ILARO

2019/2020 PROVISIONAL LIST OF ADMISSIONS: THIRD LIST PROGRAMME: NATIONAL DIPLOMA (ND FULL TIME)

IN

URBAN AND REGIONAL PLANNING

 

SN

JAMB REG. NO.

CANDIDATE NAME

1.

96878543DJ

ADEYANJU SAMUEL DAMILARE

2.

96900263GD

AFOLABI RIHARNAT TITILOPE

3.

97183375FJ

AKINADE PELUMI TIMILEYIN

4.

97186786BB

ALABI ADEDOYIN MARY

5.

96849003AB

EDUNJOBI USMAN OPEYEMI

6.

96863548BG

FADAIRO JESULOLUWA OLASUBOMI

7.

96956302EH

ODUNAYO QUAYUM OLUWATOBILOBA

8.

96415651GD

OGUNOLE DANIEL OLAMIGOKE

9.

96967852CG

OLAFAJU TEMITOPE ELIZABETH,

10.

97187084IH

OYEKANMI REHOBOTH EBENEZER

11.

96950191EH

OYINLOYE SALAMOT OLASUBOMI

12.

96958118DB

WONUOLA ELIZABETH ANUOLUWAPO

13.

96952936FH

WUSU SHITTU TOLANI

 

THE FEDERAL POLYTECHNIC, ILARO

2019/2020 PROVISIONAL LIST OF ADMISSIONS: THIRD LIST PROGRAMME: NATIONAL DIPLOMA (ND FULL TIME)

IN

TAXATION

 

 

 

 

 

 

SN

JAMB REG. NO.

CANDIDATE NAME

1.

96962294BG

ABIBU AMINAT ABAKE

2.

96963040AJ

ADEGBODU AKIMOT AYINKE

3.

96958420JF

ADEMOLA OLAIDE ABIBAT

4.

96570057CA

ASHIYANBI AYOMIDE EMMANUEL

5.

96951542GI

BAKARE TOHIR ATANDA

6.

96390588HH

BAMIDELE ANUOLUWAPO AINA

7.

96966374JF

IYIOLA BASIRAT ADEBISI

8.

96406100AE

ODEBUNMI GANIU DAMILOLA

9.

96402987DB

OGUNSOLA TESLIMAH OMOBOLANLE

10.

96399686EA

OMITOGUN AISHAT FOLASHADE

11.

96962276HA

RAHMON AJARAT BUKOLA

12.

96396838EI

SAMSON KATHERINE EJIRO

13.

96973953FG

SANNI SADIQ NURUDEEN

14.

96959826EI

SHITTU BASHIRU BOLUWATIFE

15.

96852262CB

TOGUNWA BUKOLA EUNICE

 

THE FEDERAL POLYTECHNIC, ILARO

2019/2020 PROVISIONAL LIST OF ADMISSIONS: THIRD LIST PROGRAMME: NATIONAL DIPLOMA (ND FULL TIME)

IN

SURVEYING AND GEOINFORMATICS

 

SN

JAMB REG. NO.

CANDIDATE NAME

1.

96957041GB

ADEDOKUN SUNDAY ADEWALE

2.

96970671AI

ADERIBIGBE GABRIEL ADEYINKA

3.

97101382EG

ADEWALE ELISHA ADEBOWALE

4.

96441161GG

CELESTINE FAVOUR CHIDINMA

5.

96962776CF

HAMMED ISMAIL AYOMIDE

6.

96865558JH

SAGALU DANIEL ABAYOMI

7.

96847546AH

TINUOSO JESUFERANMI OLATOYE

 

THE FEDERAL POLYTECHNIC, ILARO

2019/2020 PROVISIONAL LIST OF ADMISSIONS: THIRD LIST PROGRAMME: NATIONAL DIPLOMA (ND FULL TIME)

IN

MASS COMMUNICATION

 

SN

JAMB REG. NO.

CANDIDATE NAME

1.

96973174GF

ADEBAYO ADEBIMPE HALIMAT

2.

96956910GG

ADEROJU ADEOLA ABIGAEL

3.

96939309AE

AJAYI AKINTUNJI QUDUS

4.

96973126BF

LAWAL ADEJOKE SHAKIRAH

5.

96973777AC

OLAGUNJU OLUWADAMILARE ELIJAH

6.

96907056FE

OLANREWAJU IDIAT AYOMIDE

7.

96971826DF

OLAYINKA HANNAH OLUWAFUNMILAYO

8.

96964782CB

OLUWADARE CHARLES LEKAN

9.

96626765DE

OLUWASHINA REMILEKUN SHILE

10.

96848332HE

OYINDASOLA SANDRA ENIOLA

11.

97107356GJ

SOBALAJE AFEEZ OLAWALE

12.

96962710CJ

TAGBO ONYINYE CHINAZA

 

Download File

2019-11-03 22:26:31